Ammonia is made from the reaction of hydrogen gas and nitrogen gas. If 1.2 X I0J
ID: 1054360 • Letter: A
Question
Ammonia is made from the reaction of hydrogen gas and nitrogen gas. If 1.2 X I0J grams of nitrogen gas are used, how much hydrogen gas is needed for a complete reaction? Consider the reaction of phosphorus with chlorine to form phosphorus trichloride. If 37.2 grams of phosphorus and 170.4 grams of chlorine are used, what is the yield of phosphorus trichloride? When potassium chlorate is heated, potassium chloride and oxygen gas are formed. The percent yield of the reaction is 83.2%. How much potassium chlorate must be decomposed to produce 198.5 grams of oxygen?Explanation / Answer
N2 + 3H2 ==> 2NH3
1 mole of n2 reacts with 3moles of H2.
moles of N2 used = 1.2*10^3gm/28gmmol^-1 = 0.043 *10^3 moles
moles of H2 required = 3*0.043 *10^3 moles =0.129*10^3 moles
mass of H2 = 0.129*10^3 moles*2gmmol^-1 =0.257*10^3 gm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.