A 5.00 g pellet of aluminum reaches a final temperature of 63 degree C when gain
ID: 1054652 • Letter: A
Question
A 5.00 g pellet of aluminum reaches a final temperature of 63 degree C when gaining 200 J of heat. What is its initial temperature? When resting, a person gives off heat at rate of about 100 W. If the person is submerged in a tub containing 150kg of water at 27 degree C and the heat from the person goes only into water, how many hours will it take for the water temperature to rise to 28 degree C? The single glass pane in a window has dimension of 2.00m by 150 m and is 4.00 mm thick. How much heat will flow through the glass in 1.00 h if there is a temperature difference of 2 degree C between the inner and outer surfaces? Consider conduction only. What is the change in entropy of mercury vapor (L_v = 2.7 times 10^5 J/kg) when 0.50 kg of it condences to a liquid at its boiling point of 357 degree C? An ideal gas sample expands isothermal by tripping its volume and going 5.0 times 10^4 J of work at 40 degree C How many moles of gas are there in the sample? Was heat added to or removed from the sample, and how much?Explanation / Answer
Q6
m = 5 g of Al
Tf = 63°C
Q = 200 J
find initial T
so..
Apply heat equation
Q = m*C*(Tf-Ti)
where
Q = heat
m = mass of sample
c = specific heat of sample material
Tf = temperature in final state
Ti = initial temperature
so..
foir aluminium
C = 0.91 J/gC
so..
200 J = 5 g*0.91 J/gC *(63-Ti °C)
T1 = -(200 / (5*0.91) -63)
Ti = 19.04 °C
Please consider posting multiple questions in multiple set of Q&A. We are only allowed to answer to one question per set of Q&A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.