1.How many milliliters of 0.0050 N KOH are required to neutralize 53 mL of 0.005
ID: 1054964 • Letter: 1
Question
1.How many milliliters of 0.0050 N KOH are required to neutralize 53 mL of 0.0050 N H2SO4 ?
2.How many milliliters of 0.0050 N KOH are required to neutralize 53 mL of 0.0050 M H2SO4?
3.What is the molarity of a solution made by dissolving 3.5 g of Ca(OH)2 in enough water to make 200.0 ml of solution?What is its normality?
4.How many milliliters of 0.50M NaOH solution are required to titrate 20.0 mL of a 0.30 M H2SO4 solution to an end point?
5. How many milliliters of 0.250 M NaOH are required to neutralize 50.0 mL of 0.400 M H2SO4 ? The balanced neutralization reaction is: H2SO4(aq)+2NaOH(aq)Na2SO4(aq)+2H2O(l).
Explanation / Answer
1)
for neutralisation,
equivalent of KOH = Equivalent of H2SO3
N(KOH)*V(KOH) = N(H2SO4)*V(H2SO4)
0.0050*V(KOH) = 0.0050*53
V(KOH) = 53 mL
Answer: 53 mL
2)
for neutralisation,
equivalent of KOH = Equivalent of H2SO3
N(KOH)*V(KOH) = N(H2SO4)*V(H2SO4)
1*M(KOH)*V(KOH) = 2*M(H2SO4)*V(H2SO4)
0.0050*V(KOH) = 2*0.0050*53
V(KOH) = 106 mL
Answer: 106 mL
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.