When a solid dissolves in water, heat may be evolved or absorbed. The heat of di
ID: 1056586 • Letter: W
Question
When a solid dissolves in water, heat may be evolved or absorbed. The heat of dissolution (dissolving) can be determined using a coffee cup calorimeter. In the laboratory a general chemistry student finds that when 1.18 g of CaCl_2(s) are dissolved in 101.50 g of water, the temperature of the solution increases from 25.19 to 27.27 degree C. The heat capacity of the calorimeter (sometimes referred to as the calorimeter constant) was determined in a separate experiment to be 1.79 J/degree C. Based on the student's observation, calculate the enthalpy of dissolution of CaCl_2(s) in kJ/mol. Assume the specific heat of the solution is equal to the specific heat of water. Delta H_dissolution = kJ/molExplanation / Answer
Heat absorbed by calorimeter = Heat capacity of calorimeter x Temperature rise
= 1.79 J/C x ( 27.27 - 25.19)
= 3.723 J
solution mass = CaCl2 mass + water mass = 1.18 + 101.5 = 102.68 g
Heat absorbed by solution = Spcecific heat of solution x temp rise x mass of solution
= 4.184 J/gC x (27.27-25.19) C x 102.68 g
= 893.6 J
Total heat absorbed = heat absorbed by calorimeter + Heat absorbed by solution
= 3.723 J + 893.6 J = 897.3 J
CaCl2 moles dissolved = mass of CaCl2 / Molar mass of CaCl2
= 1.18 g / 110.98 g/mol
= 0.01063
dH dissolution = Heat released in reaction / CaCl2 moles dissolved
= - 897.3 J / 0.01063 mol =- 84391 J/mol = - 84.4 KJ/mol
( -ve sign indicates heat is released. It is released by dissolving CaCl2 which si absorbed by solution to rise its temp_
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.