Can you help me with these questions ???? An impure sample containing phosphoric
ID: 1056856 • Letter: C
Question
Can you help me with these questions ???? An impure sample containing phosphoric acid was completely neutralized with strong base. The titration required 90.0 ml of 0.222 M NaOH solution. If the formula for phosphoric acid is H_3PO_4, calculate the equivalent weight of the acid. How many moles of protons were titrated? How many moles of H_3 PO_4 were titrated? How many grams of H_3 PO_4 were titrated? If the impure sample weighed 8.45 g, what is percentage of phosphoric acid contained in the sample?Explanation / Answer
1)
a)
molar mass of H3PO4 = 98 g/mol
it has 3 proton
equivalent weight = 98/3 g/equiv
b)
moles of proton = moles of OH-
= M*V
= 0.222 M * 0.090 L
= 0.01998
c)
moles of H3PO4 = 0.01998/3 = 0.00666 mol
d)
mass of H3PO4 = moles of H3PO4 * molar mass
= 0.00666 mol * 98 g/mol
= 0.653 g
i am allowed to answer only 1 question at a time. Please ask other as different question
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.