An aqueous solution containing 5.97 g of lead(II) nitrate is added to an aqueous
ID: 1057026 • Letter: A
Question
An aqueous solution containing 5.97 g of lead(II) nitrate is added to an aqueous solution containing 6.23 g of potassium chloride.
1. Enter the balanced chemical equation for this reaction. Be sure to include all physical states.
2. What is the limiting reactant?
3. The percent yield for the reaction is 82.1%, how many grams of precipitate were recovered?
4. The percent yield for the reaction is 82.1%, how many grams of precipitate were recovered?
5. How many grams of the excess reactant remain?
Explanation / Answer
Balanced equation:
Pb(NO3)2(aq) + 2 KCl(aq) = PbCl2(s) + 2 KNO3(aq)
5.97 g of lead(II) nitrate = 5.97 / 331.209 = 0.01802 Moles
6.23 g of potassium chloride = 6.23 /74.55 = 0.0835 Moles
Limiting reagent is Lead Nitrate
0.01802 Moles of lead nitrate will need 0.03604 Moles of KCl to produce 0.01802 Moles of precipitate
0.01802 moles of PbCl2 = 0.01802 x 278.106 = 5.0128 gm
Theoretical yield - 5.018 gm
Hence weight of the precipitate for 82.1 % yield = 82.1 x 5.018 / 100 = 4.12 gm
4.12 gm of preciptate will bve obtained for 82.1 % yield
Excess reagent = 0.0835 - 0.03604 = 0.04746 x 74.55 = 3.54 gm of KCl will be remaining
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.