An aqueous solution containing 7.01 g of lead(II) nitrate is added to an aqueous
ID: 579460 • Letter: A
Question
An aqueous solution containing 7.01 g of lead(II) nitrate is added to an aqueous solution containing 5.46 g of potassium chloride. Enter the balanced chemical equation for this reaction. Be sure to include all physical states. Tip: If you need to clear your work and reset the equation, click the button that looks like two arrows. What is the limiting reactant? lead(II) nitrate O potassium chloride The percent yield for the reaction is 81.3%, how many grams of precipitate were recovered? Number How many grams of the excess reactant remain? Number Previous Give Up &View; Solution Check Answer Next EExplanation / Answer
Q1.
m = 7.01 g of Pb(NO3)2
m = 5.46 g of KCl
the reaction:
Pb(NO3)2(aq) + 2KCl(aq) = PbCl2(s) + 2KNO3(aq)
now
MW of Pb(NO3)2 = 331.2098
MW of KCl = 74.5513
mol of Pb+2 = mass/MW = 7.01/331.2098 = 0.02116
mol of Cl- = mass/MW = 5.46/74.5513 = 0.07323
ratio is 1:2 so
Pb+2 is limiting, since it can only form --> 0.02116 mol of Pb+2 = 0.02116 mol of PbCl2
choose Lead(II) nitrate
c)
if only 81.3% is recovered
mass of PbCl2 possible = mol*MW = 0.02116 *278.1 = 5.884596 g
at 81.3% yield --> 81.3/100*5.884596 = 4.78417 g
d)
excess reactant -->0.02116 *0.813 = 0.01720 mol of Pb+2 reacts
mol of KCl reacted = 2*0.01720 = 0.0344
mass of Kcl reacted = mol*MW = 0.0344*74.551 = 2.564 g
mass of KCl elft = 5.46-2.564 = 2.896 g of KCL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.