a scientist tries to generate a mixture of gases similar to a volcano by introdu
ID: 1057237 • Letter: A
Question
a scientist tries to generate a mixture of gases similar to a volcano by introducing 30.0g of water vapor, 7.5 g of SO2, and 2.0 g of CO2 into a 30.0 L vessel held at 110.0C. Assuming the gases do not react with each other, calculate the partial pressure of each gas and the total pressure of the mixture a scientist tries to generate a mixture of gases similar to a volcano by introducing 30.0g of water vapor, 7.5 g of SO2, and 2.0 g of CO2 into a 30.0 L vessel held at 110.0C. Assuming the gases do not react with each other, calculate the partial pressure of each gas and the total pressure of the mixtureExplanation / Answer
moles of water vapour = 30.0/18 = 1.67 mol
moles of SO2 = 7.5 / 64 = 0.0234 mol
Moles of CO2 = 2.0 / 44 = 0.0454 mol
PH2O = nRT/V = 1.67 * 0.0821* 383/ 30.0 = 1.75 atm
PSO2 = 0.0234 * 0.0821 * 383 / 30.0 = 0.0245 atm
PCO2 = 0.0454 * 0.0821 * 383 / 30.0 = 0.0476 atm
And total P = 1.75 + 0.0245 + 0.0476 = 1.82 atm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.