An atom of 110 I has a mass of 109.935060 amu. Calculate the binding energy per
ID: 1057547 • Letter: A
Question
An atom of 110I has a mass of 109.935060 amu. Calculate the binding energy per MOLE in kJ. Use the values:
mass of 1H atom = 1.007825 amu
mass of a neutron = 1.008665 amu
c = 2.99792 x 108 m/s
Give your answer to 3 significant figures and USE E notation. No charity points will be awarded....... [Blank1]
Specified Answer for: Blank1
[None Given]
Correct Answers for: Blank1
Evaluation Method
Correct Answer
Case Sensitivity
Exact Match
8.75E10
Exact Match
8.76E10
Exact Match
8.77E10
An atom of 110I has a mass of 109.935060 amu. Calculate the binding energy per MOLE in kJ. Use the values:
mass of 1H atom = 1.007825 amu
mass of a neutron = 1.008665 amu
c = 2.99792 x 108 m/s
Give your answer to 3 significant figures and USE E notation. No charity points will be awarded....... [Blank1]
Specified Answer for: Blank1
[None Given]
Correct Answers for: Blank1
Evaluation Method
Correct Answer
Case Sensitivity
Exact Match
8.75E10
Exact Match
8.76E10
Exact Match
8.77E10
Explanation / Answer
mass of 1 proton= mass H atom = 1.007825
mass of a neutron is given= 1.008665
now if we know the no of protons nd neutrons individually we can add their mass and then finding the difference with given mass , gets us the mass defect.
in order to calculate energy released,
Einstein showed that mass and energy are related by the equation E = mc2.. from this formula we can calculate the binding energy... where m is mass defect.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.