Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the kinetic energy in kJ/mol (to 3 significant figures) that a singly

ID: 1059164 • Letter: C

Question

Calculate the kinetic energy in kJ/mol (to 3 significant figures) that a singly charged ion will acquire if it is accelerated through a potential of 20 kV in an electron impact source. Calculate the ration in percent (to 3 significant figures) of the (M + 1)^+ peak heights for terephthalic acid, C_8 H_6 O_6 (166 amu). Calculate the accelerating voltage in volts (to 3 significant figures) that would be required to direct singly charged ions of 194 g/mol through a magnetic sector mass spectrometer with a field strength of 0.200 T and the radius of curvature of the ion trough the magnetic field of 10.1 cm.

Explanation / Answer

2)
charge of particle + e = 1.6*10^-19 C
V = 20 KV = 20,000 V

E = q*V
= (1.6*10^-19)*20,000
= 3.2*10^-15 J

Answer: 3.2*10^-15 J

i am allowed to answer only 1 question at a time. Please ask other as different question

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote