Calculate the heat associated with the consumption of 1.542 mol of O2 in this re
ID: 941032 • Letter: C
Question
Calculate the heat associated with the consumption of 1.542 mol of O2 in this reaction.
Calculate the heat associated with combustion of 25.08 g of butane.
Calculate the mass of butane that must be burned in order to heat 23.83 kg of water from 22.31 C to 65.71 C. Assume no loss of heat in the transfer from the reaction to the water. The specific heat of water is 4.184 J/gC.
Consider the following thermochemical equation for the combustion of butane.
2C4H10(g)+15O2(g)8CO2(g)+10H2O(g)Hrxn=5314.6kJ
Explanation / Answer
2C4H10(g)+15O2(g) 8CO2(g)+10H2O(g) Hrxn = 5314.6kJ
a) 15 mol O2 = -5314.6 kj
so that,
1.542 mol O2 on consumption = -5314*1.542/15 = -546.3 kj
b)
No of mol of butane = 25.08 / 58 = 0.432 mol
so that
amount of energy released = 0.432*5314/2 = 1147.824 kj
c)
heat absorbed by water = m*s*DT
= 23.83*10^3 *4.18*(65.71-22.31)
= 4323.05 kj
2 mol butane = - 5314.6 kj
No of mol of butane = 4323.05*2/5314 = 1.63 mol
mass of butane = 1.63*58 = 94.54 grams
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.