At 25 degree C and 1 atm, a 3.00-cm^3 syringe is plugged on the end so that the
ID: 1059261 • Letter: A
Question
At 25 degree C and 1 atm, a 3.00-cm^3 syringe is plugged on the end so that the air inside cannot escape. The gas in the syringe is compressed by rapidly depressing the plunger so that no heat is transferred to the surrounding air. The temperature inside the syringe is observed to rise by 7.3 degree C. Assume that the pressure applied to the piston is a constant 1.2 atm. (The heat capacity of air is 1.03 J/g middot K; the average molecular weight of air is 28.8 g/mol.) What is the volume change of the gas? L How much work was done on the gas? J Determine the change in internal energy of the air in the syringe. JExplanation / Answer
a)
d V= Vfinal - Vinitial
Vinitial = 3 cm3
V1/T1 = V2/T2
V2 = V1*(T2/T1) = 3*((298+7.3)/(298) = 3.073489 cm3
so..
dV = 3.073489 - 3 = 0.073489 cm3
change to mL --> 0.073489 cm3 = 0.073489 mL --> 0.073489*10^-3 L = 7348*10^-5 L
so...
b)
W = -P*dV
W = -(1.2*101325)( 7348*10^-8) = -8.9344 J
c)
dU = Q-W
Q = 0
dU = = -8.9344 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.