A voltaic cell consists of a Pb/Pb^2+ half-cell and a Cu/Cu^2+ half-cell at 25 d
ID: 1060542 • Letter: A
Question
A voltaic cell consists of a Pb/Pb^2+ half-cell and a Cu/Cu^2+ half-cell at 25 degree C. The initial concentrators of Pb^2+ and Cu^2+ are 5.30 times 10^-2 M and 1.40 M, respectively. What is the initial cell potential? Express your answer using two significant figures. What is the cell potential when the concentration of Cu^2+ has fallen to 0.230 M? Express your answer using two significant figures. What are the concentrations of Pb^2+and Cu^2+ when the cell potential falls to 0.36C V? Enter your answers numerically separated by a comma. Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
A)
initially:
Ecell = E°cell - 0.0592/n*log(Q)
Pb2+ + 2 e Pb(s) 0.126
Cu2+ + 2 e Cu(s) +0.337
E°cell = 0.337- -0.126 = 0.473 V
so..
Q = [Pb+2]/[Cu+2]
Ecell = 0.473 -0.0592/(2) * log((5.3*10^-2)/(1.4)) = 0.5150 V
b)
when Cu+2 -- >0.23 M
then.. 1.4-0.23 = 1.17 M reacted
assume Pb+2 --> 5.3*10^-2 + 1.17 = 1.223
so
Q = (1.223/0.23 ) = 5.31
Ecell = 0.473 -0.0592/(2) * log((5.31)) = 0.451 V
c)
Find
Ecell = 0.473 -0.0592/(2) * log([Pb+2]/[Cu+2])
ifEcell = 0.36
0.36 = 0.473 -0.0592/(2) * log([Pb+2]/[Cu+2])
(0.36 -0.473 ) * 2 /-0.0592 = log([Pb+2]/[Cu+2])
3.81 = log([Pb+2]/[Cu+2])
[Pb+2]/[Cu+2] = 10^3.81 = 6456.54
Pb+2 = [Cu+2]*6456.54
[Pb+2] = 5.3*10^-2 + x
[Cu+2] = 1.4 - x
substitue
5.3*10^-2 + x = (1.4 - x)(6456.54)
5.3*10^-2 + x = 1.4*6456.54 - 6456.54x
(5.3*10^-2 ) - 1.4*6456.54 = -6457.54x
9039.103 / 6457.54 = x
x = 1.39977
[Pb+2] = 5.3*10^-2 + 1.39977 = 1.45277 V
[Cu+2] = 1.4 - 1.39977 = 0.00023
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.