You have an unknown dye solution whose concentration seems to lie between 0.0006
ID: 1060658 • Letter: Y
Question
You have an unknown dye solution whose concentration seems to lie between 0.0006M stock solution and a 0.0004 stock solution. Therefore, you had planned to dilute the 0.0006M stock to create your calibration standards. However, you see that there is no 0.0006M stock left but there is plenty of they 0.0004M stock
a. How could you raise the concentration of some of the 0.0004M stock to make 75mL of a 0.0006M solution without adding any more dye? Be sure to show calculations and indicate that volume of 0.0004M required.
b. Please draw a molecular view picture illustrating the moles of dye remaining constant during this process
Thank you!
Explanation / Answer
(a)
M1V1 = M2V2
we have to raise M1[ 0.0004] to M2 [0.0006]
0.0004*V1 = 0.0006*75
V1 = 112.5 ml
Volume of 0.0004 M required= 112.5 ml
volume of water neede = 112.5-75 = 37.5ml only pure water no dye dissolve
b] Moles present in the dye = Molarity*V in L = 4.5*10^-5 moles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.