How many liters of a 12% (m/v) KOH solution would you need to obtain 86.0 g of K
ID: 1061512 • Letter: H
Question
How many liters of a 12% (m/v) KOH solution would you need to obtain 86.0 g of KOH? How many liters of a 5.0% (m/v) glucose solution would you need to obtain 75 g of glucose? What is the molarity of a solution containing 8.0 g of NaOH in 400. mL of NaOH solution? What is the molarity of a solution containing 15.6 g of KCl in 274 mL of KC1 solution? How many milliliters of a 1.75 M LiCl solution contain 15.21 g of LiCl? How many milliliters of a 1.50 M NaBr solution contain75.0 g of NaBr? How many liters of a 2.50 M KNO_3 solution can be prepared from 60.0 g of KNO_3? How many liters of a 4.00 M NaCl solution will provide 25.0 g of NaCl?Explanation / Answer
12.111 : 12gm of KOH is there in 100 ml of solution ( 12% m/V means)
80 gm are present in (80/12)*100ml =667ml = 667/1000=0.667L
12.112 similarly for glucose, (75/5)*100ml = 1500ml =1.5 L
12.113 molarity = moles of NaOH/ in 1 liter of solution, moles =mass/Molar mass = 8/40= 0.2
Molarity = 0.2/(400/1000)L= 0.2/0.4 =0.5M
12.114 molar mass of KCl= 74.5 , molairty = (15.6/74.5)/(274/1000) =0.764M
12.115 Molar mass of LICl = 42 g/mole, 1.75 M LICl means
1.75 moles = 1.75*42 gm are there in 1 L of the solution
73.5 gm are there in 1 L
15.2 gm will be there 15.2/73.5 L =0.21 L
12.116 Molar mass of NaBr=103, 1.5 Molar means 1.5 moles= 1.5*103 gm= 154.5 gm are there in 1 L solution.
75 gm are there in 75/154.5 L=0.485L
12.117 Molar mass of KNO3= 101, 2.5M means 2.5*101 gm of KNO3 in 1 L
60 gm are there in (60/2.5*101) L =.24 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.