Assignment Submission For this assignment, you submit answers by question parts.
ID: 1061605 • Letter: A
Question
Assignment Submission For this assignment, you submit answers by question parts. The number of submissions remaining for each question part only changes if you submit or change the Assignment Scoring Your last submission is used for your score. 9. O points (a) Calculate the pressure exerted by 28.0 g of chlorine gas present in a 9.00 L container at a temperature of 350. K. Include units! (b) Calculate the number of moles of gas present in a 600.0 mL flask at a pressure of 0.600 atm and a temperature of 300. K. Include units! Submit Answer Save Progress Practice Another Version View Previous Question Question 9 of 10 View Next Question Home My Assignments Extension Reques? WebAssign8 4001997 2016 Advanced instructional systems, Inc. All rights reserved.Explanation / Answer
a)
number of mol, n = mass/molar mass = 28/71 = 0.394 mol
use:
P*V = n*R*T
P*9.00 = 0.394*0.0821*350
P = 1.26 atm
Answer: 1.26 atm
b)
use:
P*V = n*R*T
0.600 atm * 0.600 L = n*0.0821 atm-L/mol-K * 300
n = 0.0146 mol
Answer: 0.0146 mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.