Assignment Submission For this assignment, you submit answers by question parts.
ID: 1510541 • Letter: A
Question
Assignment Submission For this assignment, you submit answers by question parts. The number of submissions remaining for each question part only changes if you submit or change the answer. Assignment Scoring Your last submission is used for your score. A "seconds" pendulum is one that goes through its equilibrium position once each second. (The period of the pendulum is 2.000 s.) The length of a seconds pendulum is 0.9927 m at Tokyo an 0.9942 m at Cambridge, England. What is the ratio of the free-fall accelerations at these two locations? (Give your answer to at least 4 decimal places.) Cambridge/Tokyo =Explanation / Answer
let the acceleration in Tokyo is g1
acceleration in Cambridge is g2
L1 = 0.9927 m
L2 = 0.9942 m
as time period of pendulum is given as
T = 2 pi * sqrt(L/g)
for the time period of both pendulum to be same
2 pi * sqrt(L1/g1) = 2pi * sqrt(L2/g2)
0.9927/g1 = 0.9942/g2
g2/g1 = 1.0015
the ratio Cambridge/Tokyo is 1.00151
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.