A substance with a partition coefficient of 2.0 is extracted into an organic pha
ID: 1063561 • Letter: A
Question
A substance with a partition coefficient of 2.0 is extracted into an organic phase by successively using 4 equal volumes. If the initial aqueous solution was 50 mL, how much organic solvent (total) would be needed to extract 95% of the substance? Report your answer in mL.
Compounds A and B elute from a chromatographic column after 10 and 18 minutes, respectively. The time required for the mobile phase to pass through the column is 5 minutes. Calculate the separation factor for substances A and B.
Explanation / Answer
With partition coefficient = 2
amount extracted 95%
remaining in aqueous pahse = 5%
let x be the volume of organic solvent
5 = [1/(2(x/50) + 1)]^4
taking log on both sides
5 = [1/(0.04x + 1)]^4
1.495 = 25/x + 1
0.495 = 25/x
volume of organic solvent needed (x) = 50.50 ml
Fo the chromatographic run,
searation factor for A and B = k
= (18 - 5)/(10 - 5)
= 2.6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.