Calculate the volume of 0.16 moles of an ideal gas at 762 mmHg and 26.4 degree C
ID: 1064167 • Letter: C
Question
Calculate the volume of 0.16 moles of an ideal gas at 762 mmHg and 26.4 degree C. b. Calculate the density of CO_2 at 0.99 atm and 1.4 degree C. c. Calculate the volume of a sample of sulfur hexafluoride at middot 74 degree C 1.32 atm if it occupies a volum of 2.8 L at 88.2 degree C and 869 mmHg. d. A 0.988 mol sample of an ideal gas occupies a 10.0 liter flask at 32 degree C and 2.47 atm. If 0.117 mol of the gas are removed from the container, calculate the new pressure. (Assume the temperature remains constant.)Explanation / Answer
Ideal gas Law:
Pv = nRT
P = Pressure, atm
V = Volume, cm3
R = 82.057 cm3 atm K1 mol1 (gas Constant)
T = Temperature, K
n = number of moles.
Answers:
a) V = ?
n = 0.16
P = 762 mmHg = 1.002632 atm, (Since 1 mmHg = 0.0013157895 atm)
T = 26.4 ° C = 299.55 K (K = ° C + 273)
V = n RT / P = (0.16 mol * 82.057 cm3 atm K1 mol1 * 299.55 K) / 1.002632 atm = 3922.504 cm3
b) Density of CO2 = ?
Let us write down the Ideal gas law again,
Pv = n RT
n = no. of moles = Mass / Molecular weight
P v = (Mass / Molecualr weight) * R * T
We know that, Weight / volume = Density,
So we can re write the equation,
P * Molecular weight = Density * R * T
So, Density = P * MW / ( R * T)
Molecular weight of CO2 = 44 g/mol
Temperature = 1.4 + 273.15 = 274.4 K (Given data)
Density of CO2= 0.99 atm * 44 (g/mol) / (82.057 cm3 atm K1 mol1 * 274.4) = 43.56 / 22516.44
= 0.001934 g/cm3
C) We know one volume, to find the unknown volume, we can relate using Ideal gas law,
(P1 V1 / n R T1) = (P2 V2 / n R T2)
R = Universal constant, so it equals for all the gases.
n = same value for two conditions, since the same sulfur hexafluoride is there in two different conditions,
Given Data:
P1 = 869 mmHg = 1.143421 atm
V1 = 2.8 L = 2800 cm3
T1 = 88.2 ° C = 361.35 K
P2 = 1.32 atm
V2 = ?
T2 = -74 ° C = 199.15 K
Re write the equation to solve for V2 ,
V2 = (T2 / P2) * (P1 V1 / T1) = (199.15 / 1.32) * (1.143421 * 2800 / 361.35) = 637594.42 / 476.98 = 1336.73 cm3
Therefore volume, V2 = 1336.73 cm3 = 1.33673 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.