Calculate the volume of 1M solution of HCl needed for 1 unit shift of the pH of
ID: 789971 • Letter: C
Question
Calculate the volume of 1M solution of HCl needed for 1 unit shift of the pH of thhe following solutions:
a. 100 mL of 0.1 M solution of weak acid (pKa = 6) and 0.05 M of its sodium salt.
b. 0.005 mole of sodium formiate and 23 g of formic acid dissolved in 100 mL of water. (pKa of formic acid = 3.75)
c. 100 mL of 0.1 M ammonia solution.
Explanation / Answer
Recall that M = (moles of solute/1 liter of solution)
So you got (12.0 moles of HCl / 1L)
The question is asking to figure out how many liters are needed to prepare 5L of .0250 M.
You can use M1V1 = M2V2 but I'm going to show you the long way so you can understand what's going on
5L x .0250 moles / 1L (Liters cancel out)
.125 moles of HCl
So set up an equation!
.125 mole of HCl = 12 moles x L
.125 / 12 moles moles = L
.0104 liters!
Using M1V1 = M2V2
12 M HCl x L = 0.0250 M2 X 5.00L
12 M HCl x L = .125ML
.125ML / 12M = .010416
In the future when you start going over titrations the M1V1 = M2V2 will not work because there will be different ratios. For now though you can do M1V1 = M2V2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.