Calculate the unknowns for the following situations based on the given data. Act
ID: 2381779 • Letter: C
Question
Calculate the unknowns for the following situations based on the given data.
Actual Total Sales Revenue
$400,000
Total Fixed Cost
$75,000
Unit Variable Cost
$15
Contribution Margin Ratio
40%
Calculate the:
A) Breakeven point in sales dollars
B) Unit selling price.
C) Unit contribution margin.
D) Breakeven point in units.
E) Margin of Safety
Actual Total Sales Revenue
$400,000
Total Fixed Cost
$75,000
Unit Variable Cost
$15
Contribution Margin Ratio
40%
Explanation / Answer
A
Break-even Point (dollar) = Total Fixed Cost / Contribution Margin Ratio
= 75000 / 0.4 $187500
B
Let the Unit Selling Price be 'X'
Unit Variable Cost = $15
Unit Contribution Margin = x - 15
But it is 40% of Unit Selling Price,
0.4*x = x - 15
x = $25
C
Unit Contribution Margin = 40%*25 = $10
D
Breal-even Point (units) = Total Fixed Cost / Unit Contribution Margin
= 75000 / 10 = 7500 units
E
Margin of Safety = Actual Sales - Break Even Sales
= $400000 - $187500
= $212500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.