Calculate the torque (magnitude and direction) about point O due to the force F
ID: 2217985 • Letter: C
Question
Calculate the torque (magnitude and direction) about point O due to the force F in each of the cases sketched in the figure (Figure 1) . In each case, the force F and the rod both lie in the plane of the page, the rod has length 4.00m , and the force has magnitude 11.0N .
A)Calculate the magnitude of the torque in case (a).
B)Find the direction of the torque in case (a).
C)Calculate the magnitude of the torque in case (b)
D)Find the direction of the torque in case (b).
Repeat these questions for the rest of C through F. Thank you!
into the page out of the page to the right upward the torque is zeroExplanation / Answer
a)In first case r = 4m torque t =rFSin 90 plug the values of r and F we get torque about O which is outof the page b)In second case r = 4m torque t =rFSin 120 plug the values we get torque and out of the page c)In thirdcase r = 4m torque t =rFSin 30 plug the values we get torque and out of the page d) In first case r = 1.4m torque t =rFSin 60 direction of torque is into the page e)In thiscase r = 0m torque t =0 f)In first case r = 4m torque t =rFSin 0 direction not applicable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.