Calculate the tax consequences for the following hobby: Income $23,000 Mortgage
ID: 2369564 • Letter: C
Question
Calculate the tax consequences for the following hobby:
Income $23,000
Mortgage Interest and property taxes allocable to hobby 12,000
Depreciation 4,000
Supplies and fees 7,000
Telephone for hobby 3,000
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Income = 23000
Less Mortgage Interest and property taxes allocable to hobby = 12000
Supplies and fees = 7000
Telephone for Hobby = 3000
Depreciation which will be limited to (23000 - 12000 - 7000 - 3000) = 1000
Taxable Income = 0
Therefore, the tax consequence will be 0 tax liability.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.