Calculate the standard Gibbs energy of reaction and the equilibriumconstant at 2
ID: 887163 • Letter: C
Question
Calculate the standard Gibbs energy of reaction and the equilibriumconstant at 25°C for the following reactions: 4. (a) (b) Fe3+ + 3OH-Fe(OH)3(s) Ca2+-+ SOA + 2H20CaSO4·2H20(s) 5. A) Calculate AGp for the dissolution of ferrous hydroxide [Fe(OH)2(s)] into Fe+ and OH ons B) If an ideal solution containing 2 mg/L Fe?+ and 10 mgL of the solid is at pH 7.0, in which direction will the reaction proceed? Fe (OH), (s) Fe2+ + 2 OH- 6. Consider systems where the following reactions are occurring under the conditions indicatedExplanation / Answer
Answer:
4). G = 2.303RT*pKa
R = 8.314 J
T = 298K
pKa of Fe+3 = 2.83
G = 2.303*(8.314)*(298)*(2.83)
= 7011.52 J
R = 8.314 J
T = 298K
pKa of Ca+2 = 2.43
G = 2.303*(8.314)*(298)*(2.43)
= 6020.5 J
5). Using G values and equlibrium constant values G* values can be determined.
G = G* + RTlnK
G* = G - RTlnK
6).
(i). H2PO4- HPO4-2 + H+
K = [ H+][HPO4-2 ]/[H2PO4-]
pH = -log[ H+]
7 = -log[ H+]
H+ = 10-7
K = [10-7][5*10-3]/[10-3]
K= 5*10-7
G=--2.303RTlogK
=-2.303*8.314*298*log(5*10-7)
=-5705.8*[log5-7log10)
=-5705.8*(0.6989-7)
=-5705.8*(-6.301)
G =35952.4 J
Similar procedure to be followed for 6 (ii) and 6 (iii).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.