Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the return and standard deviation for the following stock, in an econo

ID: 2732135 • Letter: C

Question

Calculate the return and standard deviation for the following stock, in an economy with five possible states. If a Boom (Probability=25%) economy occurs, then the expected return is 50%. If a Good (Probability=25%) economy occurs, then the expected return is 25%. If a Normal (Probability=20%) economy occurs, then the expected return is 15%. If a Bad (Probability=20%) economy occurs, then the expected return is 0%. If a Recession (Probability=10%) economy occurs, then the expected return is -18%. Show your work for partial credit.

Explanation / Answer

State of Economy Probability Expected Return Probable Expected Return Boom 0.25 0.5 0.125 Good 0.25 0.25 0.0625 Normal 0.2 0.15 0.03 Bad 0.2 0 0 Recession 0.1 -0.18 -0.018 Total 1 0.1995 MeanExpected Return of th stock= 19.95% Standard deviation for the stock State of Economy Expected Return Exp.Ret-Mean Return0.1995 (Exp.Ret-Mean Return0.1995 )^2 Boom 0.5 0.3005 0.0903 Good 0.25 0.0505 0.00255 Normal 0.15 -0.0495 0.00245 Bad 0 -0.1995 0.0398 Recession -0.18 -0.3795 0.14402 Total of the squared difference 0.27912 Standard deviation= Sq. Rt. Of .(27912/(6-1)) Sq. Rt. Of 0.055824 ie. 23.63%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote