Calculate the speed of the proton after 19 ns. Answer in units of m/s A charged
ID: 2136273 • Letter: C
Question
Calculate the speed of the proton after 19 ns. Answer in units of m/s A charged mass on the end of a light string is attached to a point on a uniformly charged vertical sheet (with areal charge density sigma = 0.24 mu C/m2) of infinite extent. Find the angle theta the thread makes with the vertically charged sheet. The acceleration due to gravity is 9.8 m/s2 and the permittivity of free space is 8.854 x 10-12 C2/N . m2. Answer in units of degree Find sigma for an angle of 75degree. Answer in units of mu C/m2Explanation / Answer
22)electric field due to a sheet of charge= sigma/2eo
so,
balancing the forces, perpendicular to the string,
tan theta=q(sigma/2e)/(mg)
=(0.24*10^-6*0.11*10^-6)/(2*8.85*10^-12*10^-3*9.8)
=0.1522
so theta=8.65 degrees
23)tan75=x*0.11*10^-6/(2*8.85*10^-12*10^-3*9.8)
or 3.73=x*0.11*10^-6/(2*8.85*10^-12*10^-3*9.8)
or x=5.88*10^-6 C/m^2
=5.88 uC/m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.