Calculate the resulted heat for a piece of metal (45.25g) at temperature 89 degr
ID: 919242 • Letter: C
Question
Calculate the resulted heat for a piece of metal (45.25g) at temperature 89 degree C and cooled down to 33.45 degree C, consider specific heat 0.72 J/g, degree C? What is the formation of 1 mole of glucose at 1 atm and 25 degree ? C H O 6O_2 rightarrow 6CO_2 + 6H_2O Delta H = -2801 kJ/mole Calculate the work done on system when the volume changed from 360 ml into 950 m at pressure 3.5 atm? What are the definition of calorimeter, enthalpy, and wavelength? Arrange the three types of electromagnetic radiation visible light, X-rays, and microwaves in order of increasing: 1-wavelength, 2-frequency, 3-energy photon The energy of a photon is 7.87 degree 10^-22 J. What is its wavelength in ?Explanation / Answer
1.
Q = m*C*delta T
= 45.25*0.72*(39-33.45)
= 180.82 J
Answer: 180.82 J
2.
Heat required for formation of 1 mol of glucose is 2801 KJ
3.
W = - P *(Vf-Vi)
= -3.5 atm * (0.96 L - 0.36 L)
= - 2.1 atmL
= -2.1*101.3 J
= -212.72 J
Answer: -212.72 J
I am allowed to answer only 1 question at a time. But answered 3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.