A major reaction that takes place in the atmosphere is: 2 NO(g) + O_2(g) = 2 NO_
ID: 1064460 • Letter: A
Question
A major reaction that takes place in the atmosphere is: 2 NO(g) + O_2(g) = 2 NO_2(g) The equilibrium constant. K_c. of this reaction at a temperature of 500 K is 6.9-10^5. A reaction vessel having a volume of I. was filled at 500 K with 0.030 mol of NO, 0.50 mol of O_2, and 0.40 mol of NO_2. At this point: The reaction will proceed to the right The reaction will proceed to the left The reaction will initially proceed to the right but after some time it will proceed to the left No net reaction will take place Cannot tellExplanation / Answer
2 NO (g) + O2 (g) <---------------> 2 NO2 (g)
Qc = [NO2]2 / [NO]2[O2]
Qc = (0.40)2 / (0.030)2(0.50)
Qc = 0.16 / 0.0024
Qc = 66.67
But Kc = 6.9*105 > Qc
So, the reaction will proceed towards right side.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.