Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The rate constant for the reaction is 0.680M at 200C. If the initial concentrati

ID: 1064672 • Letter: T

Question

The rate constant for the reaction is 0.680M at 200C. If the initial concentration of A is 0.00350M, what will be the concentration after 525s?

12/2/2016 11:55 PM CA 3.4/5 O 12/2/2016 09:48 PM Gradebook Print Calculator Periodic Table Question 4 of 31 Map EA Sapling Learning macmillan learning The rate constant for the reaction is 0.680 M 1. s at 200 oc. products If the initial concentration of A is 0.00350 M, what will be the concentration after 525 s? Number M Previous 3 Give Up & View Solution Check Answer Next Exit Hint

Explanation / Answer

second order reaction

K = x/t(a-x)a

K = rate constant = 0.68 M-1.S-1

X = concentration of A involves in the reaction =

a = initial concentration of A = 0.0035 M

a-x = concentration of A after 525 s =

0.68 = x/(525*(0.0035-x)*0.0035)

x = 0.001944 M

a-x = 0.0035-0.00194 = 0.00156 M

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote