The rate constant for the reaction is 0.950 M^-1s^-1 at 200 C. A --> products If
ID: 944828 • Letter: T
Question
The rate constant for the reaction is 0.950 M^-1s^-1 at 200 C. A --> products If the initial concentration of A is 0.00880 M, what will be the concentration after 175 s? The rate constant for the reaction is 0.950 M^-1s^-1 at 200 C. A --> products If the initial concentration of A is 0.00880 M, what will be the concentration after 175 s? The rate constant for the reaction is 0.950 M^-1s^-1 at 200 C. A --> products If the initial concentration of A is 0.00880 M, what will be the concentration after 175 s?Explanation / Answer
k = 0.95
if units are 1/M-s; this must be second order
then
1/A = 1/A0 + kt
is valid
therefore
A0 = 0.0088
t = 175 s
k = 0.95
substitute all
1/A = 1/A0 + kt
1/A = 1/0.0088+ 0.95*175
1/A = 279.8
A = 1/279.8 = 0.0035739 M
A = 0.0035739 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.