When solutions of silver nitrate and magnesium chloride are mixed, silver chlori
ID: 1064871 • Letter: W
Question
When solutions of silver nitrate and magnesium chloride are mixed, silver chloride precipitates out of solution according to the equation 2AgNO3(aq)+MgCl2(aq)2AgCl(s)+Mg(NO3)2(aq)
Part A
What mass of silver chloride can be produced from 1.98 L of a 0.259 M solution of silver nitrate? Express your answer with the appropriate units.
Part B
The reaction described in Part A required 3.32 L of magnesium chloride. What is the concentration of this magnesium chloride solution?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
A)
from given reaction,
number of moles of AgCl = number of moles of AgNO3
=M(AgNO3)*V(AgNO3)
=0.259 M * 1.98 L
=0.513 mol
molar mass of AgCl = 143.32 g/mol
mass of AgCl = number of mol * molar mass
= 0.513 mol * 143.32 g/mol
= 73.5 g
Answer: 73.5 g
B)
form given reaction,
number of moles of MgCl2 = number of AgNO3/2
= 0.513/2
=0.2565 mol
Now use:
number of moles of MgCl2 = M(MgCl2)*V(MgCl2)
0.2565 = M * 3.32
M = 0.077 M
Answer: 0.077 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.