When solutions of silver nitrate and magnesium chloride are mixed, silver chlori
ID: 1067355 • Letter: W
Question
When solutions of silver nitrate and magnesium chloride are mixed, silver chloride precipitates out of solution according to the equation 2AgNO3(aq)+MgCl2(aq)2AgCl(s)+Mg(NO3)2(aq)
Part A
What mass of silver chloride can be produced from 1.00 L of a 0.294 M solution of silver nitrate?
Express your answer with the appropriate units.
Part B
The reaction described in Part A required 3.22 L of magnesium chloride. What is the concentration of this magnesium chloride solution?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
2AgNO3(aq) + MgCl2(aq) ----> 2AgCl(s) + Mg(NO3)2(aq)
part A
from equation
2 mole AgNo3 = 1 mole MgCl2
NO of mole of AgNO3 = M*V = 0.294*1 = 0.294 mole
NO of mole of AgCl produced = 0.294 mole
mass of AgCl produced = n*Mwt = 0.294*143.32 = 42.14 g
part B
NO of mole of MgCl2 required = 2*nAgCl = 2*0.294 = 0.588 mole
concentration of this magnesium chloride solution = n/V
= 0.588/3.22 = 0.183 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.