When solutions of silver nitrate and potassium chloride are mixed, silver chlori
ID: 504602 • Letter: W
Question
When solutions of silver nitrate and potassium chloride are mixed, silver chloride precipitates out of solution according to the equation AgNO_3(aq) + KCl(aq) rightarrow AgCl(s) + KNO_3(aq) What mass of silver chloride can be produced from 1.97 L of a 0.232 M solution of silver nitrate? Express your answer with the appropriate units. mass of AgCl = The reaction described in Part A required 3.65 L of potassium chloride. What is the concentration of this potassium chloride solution? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
A)
mol of AgNO3 reacted = M*V
= 0.232 M * 1.97 L
= 0.457 mol
from reaction,
mol of AgCl formed = mol of AgNO3 reacted
= 0.457 mol
molar mass of AgCl = 143.3 g/mol
mass of AgCl = number of mol * molar mass
= 0.457 mol * 143.3 g/mol
=65.5 g
Answer: 65.5 g
B)
mol of AgNO3 reacted = M*V
= 0.232 M * 1.97 L
= 0.457 mol
from reaction,
mol of KCl formed = mol of AgNO3 reacted
= 0.457 mol
mol of KCl = M*V
0.457 = M * 3.65
M = 0.125 M
Answer: 0.125 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.