Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

When solutions of silver nitrate and potassium chloride are mixed, silver chlori

ID: 553072 • Letter: W

Question

When solutions of silver nitrate and potassium chloride are mixed, silver chloride precipitates out of solution according to the equation AgNO3 (aq)-KCl(aq)AgCl(s)-KNO3 (aq) Part A What mass of silver chloride can be produced from 1.88 L of a 0.160 Msolution of silver nitrate? Express your answer with the appropriate units. Hints mass of AgCl = Submit 43.1 g My Answers Give Up Correct Part B The reaction described in Part A required 3.79 L of potassium chloride. What is the concentration of this potassium chloride solution? Express your answer with the appropriate units. Hints ] ? 0.0397M Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining

Explanation / Answer

AgNO3(aq)+ KCl (aq) -------->AgCl (s)+ KNO3(aq)

1 mole of AgNO3 reacts with 1 mole of KCl to give 1 mole of AgCl and 1 mole of KNO3.

moles of AgNO3= molarity* Volume in L= 0.160*1.88 =0.3008

molar mass of AgNO3= 170 g/mole, mass of AgNO3= moles* molar mass =0.3008*170 gm =51.14 gm

moles of KCl required= moles of AgNO3= 0.3008

concentration of KCl = moles/volume in L =0.3008/3.79= 0.079367 M

3 .mass of glucose = 20 gm, mass of glucose/100ml=20 g/100ml

=0.2 g/ ml, 1 ml of water contains 0.2 gm of glucose

45 ml of water contains 45*0.2=0.9 gm of glucose.

this is the amount that is present in 0.5L= 0.5*1000ml= 500ml

500ml of solution contains 0.9 gm of glucose

100ml of solution contains 100*0.9/500 =0.18 gm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote