The active agent in many hair bleaches is hydrogen peroxide. The amount of H_2O_
ID: 1065423 • Letter: T
Question
The active agent in many hair bleaches is hydrogen peroxide. The amount of H_2O_2 in 14.7-g of hail bleach was determined by titration with a standard potassium permanganate solution: For the titration, how many moles of MnO4 were required if 43.6 mL of 0.186 M KMnO_4 was needed to reach the end point? Write your answer to the correct number of significant figures. Enter your answer in scientific notation. How many moles of H_2O_2 were present in the 14.7 g sample of bleach? Write your answer to the correct number of significant figures.Explanation / Answer
a) millimoles of KMnO4 used for the titration = V x M
= 43.6mL x 0.186
= 8.1096mmoles
= 8.11x10-3 moles
b) equivlents of KMnO4 used in titration = equivlents of H2O2 present in sample.
OR
moles of KMno4 x 5 = 2 x moles of H2 O2
8.11x10-3 x 5/2 = moles of H2 O2
Thus moles of H2 O2 present in the sample = 20.275x10-3
= 2.03x10-2 moles
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.