The active element of a certain laser is an ordinary glass rod 19.1 cm long and
ID: 1468097 • Letter: T
Question
The active element of a certain laser is an ordinary glass rod 19.1 cm long and 1.09 cm in diameter. If the temperature of the rod increases by 74.3°C, calculate its increase in length. (Use 9.0×10-6 °C-1 for the coefficient of linear expansion for glass. Use this value to find the coefficient of volume expansion in the later parts of the problem.) 1.28×10-2 cm You are correct. Your receipt no. is 150-333 Help: Receipt Previous Tries Calculate its increase in diameter. 7.29×10-4 cm You are correct. Your receipt no. is 150-7268 Help: Receipt Previous Tries Calculate its increase in volume.
Explanation / Answer
well you are asking me to calculate increase in volume
using increase in volume dV= gamma*original volume *change in temparature
gamma is the coefficient of volume expansion = 3*alpha = 3*9*10^-6 = 27*10^-6 °C-1
dV = gamma*V*dT
original volume V = A*l = (pi*(d/2)^2*L) = (3.142*(0.0109/2)^2)*0.191 = 1.78*10^-5 m^3
dT = 74.3 °C
then dV = 1.78*10^-5*21*10^-6*74.3 = 0.0278*10^-6 m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.