The volume of a gas is 36.0 ml at 10.0 degree C and 4.50 atm. At What temperatur
ID: 1066217 • Letter: T
Question
The volume of a gas is 36.0 ml at 10.0 degree C and 4.50 atm. At What temperature (degree C) will the gas have a pressure of 3.50 atm and a volume of 85.0 mL? 623 degree C 220 degree C 77.7 degree C 896 degree C 246 degree C A 125-mL tank is filled with O_2 gas until the pressure is 75.0 atm at 25 degree C. Calculate the moles of oxygen in the tank. 4.57 0.00378 0.505 0.383 383 Calculate the density of one mole of ammonia gas, NH_3, at 24 degree C and 738 torr. 514 g L^-1 1.48 g L^-1 0.679 g L^-1 0.836 g L^-1 8.38 g L^-1Explanation / Answer
35)
Vi = 36.0 mL
Ti = 10.0 oC = (273 + 10.0) K = 283 K
Pi = 4.50 atm
Vf = 85.0 mL
Tf =?
Pf = 3.50 atm
use:
Pi*Vi/Ti = Pf*Vf/Tf
4.50* 36.0 / 283 = 3.50*85.0/Tf
Tf = 519.7 K
= (519.7 - 273) oC
= 246.7 oC
Answer: e
36)
V = 125 mL = 0.125 L
P = 75.0 atm
T = 25 oC = (25 + 273) K = 298 K
use:
P*V = n*R*T
75.0 * 0.125 = n*0.0821*298
n = 0.383 mol
Answer: d
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.