Hydrogen gas, H2, reacts with nitrogen gas, N2, to form ammonia gas, NH3, accord
ID: 1066675 • Letter: H
Question
Hydrogen gas, H2, reacts with nitrogen gas, N2, to form ammonia gas, NH3, according to the equation
3H2(g)+N2(g)2NH3(g)
Part B
How many grams of NH3 can be produced from 3.89 mol of N2 and excess H2.
Express your answer numerically in grams.
Part C
How many grams of H2 are needed to produce 10.15 g of NH3?
Express your answer numerically in grams.
Part D
How many molecules (not moles) of NH3 are produced from 3.43×104 g of H2?
Express your answer numerically as the number of molecules.
g NH3Explanation / Answer
B)
1 mol of N2 produces 2 moles of NH3
so,
moles of NH3 = 2*moles of N2
= 2* 3.89 mol
= 7.78 mol
mass of NH3 = number of mol * molar mass
= 7.78 mol * 17 g/mol
= 132 g
Answer: 132 g
C)
moles of NH3 = mass/molar mass
= 10.15/17
= 0.597 mol
3 mol of H2 produces 2 moles of NH3
so,
moles of NH3 = (2/3)*moles of H2
0.597 = (2/3)*moles of H2
moles of H2 = 0.896 mol
mass of H2 = moles * molar mass
= 0.896 mol * 2 g/mol
= 1.79 g
Answer: 1.79 g
D)
mass of H2 = mass/molar mass
= (3.43*10^-4)/(2)
=1.715*10^-4 mol
3 mol of H2 produces 2 moles of NH3
so,
moles of NH3 = (2/3)*moles of H2
= (2/3)*1.715*10^-4 mol
=1.143*10^-4 mol
number of molecules of NH3 = moles * Avogadro's number
= 1.143*10^-4 * 6.022*10^23
= 6.88*10^19 molecules
Answer: 6.88*10^19 molecules
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.