The enthalpy of combustion of benzoic acid (C6H5COOH) is commonly used as the st
ID: 1068150 • Letter: T
Question
The enthalpy of combustion of benzoic acid (C6H5COOH) is commonly used as the standard for calibrating constant-volume bomb calorimeters; its value has been accurately determined to be -3226.7 kJ/mol. When 3.1871 g of benzoic acid are burned in a calorimeter, the temperature rises from 20.84 degree C to 25.67 degree C. What is the heat capacity of the bomb? (Assume that the quantity of water surrounding the bomb is exactly 2250 g.) A piece of silver with a mass 419 g has a heat capacity of 99.3 J/degree C. What is the specific heat of silver?Explanation / Answer
4)
moles of benzoic acid burnt = mass/molar mass
= 3.1871 / 122.12
= 0.0261 mol
heat released, Q = number of mol * H
= 0.0261 * (-3226.7)
= -84.21 KJ
this heat is absorbed by calorimeter and water
Q = C*delta T + mw*cw*delta T
84210 J = C*(25.67 - 20.84) + 2250*4.184*(25.67 - 20.84)
84210 = 4.83*C + 45469.61
C = 8020.8 J/oC
= 8.021 KJ/oC
Answer: 8.021 KJ/oC
5)
specific heat capacity = heat capacity / mass
= 99.3 /419
= 0.237 J/g.oC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.