Other question Please help me with the question that you know. My prof didn\'t e
ID: 1068214 • Letter: O
Question
Other question
Please help me with the question that you know. My prof didn't explain to us anything and I have exam coming soon.
a. Calculate the wavelength of light needed for an atomic absorbance process requiring 405 kJ/mol of energy. (h 6.626 x 1031 J s, c 2.998 x 108 m/s) b. In what region of the electromagnetic spectrum is this light found? c. Most atomic absorbance processes between atomic orbitals occur in the UVNis region of the electromagnetic spectrum. Does the wavelength you calculated seem reasonable?Explanation / Answer
a)
for 1 mol, energy is 405 KJ = 405000 J
in 1 mol there are 6.022*10^23 particles
so, for 1 particle,
E = 405000 / (6.022*10^23) = 6.725*10^-19 J
use:
E = h*c/wavelength
6.725*10^-19 = (6.626*10^-34)*(3*10^8)/wavelength
wavelength = 2.96*10^-7 m = 296 nm
Answer: 296 nm
b)
296 nm has wavlength just less than visible rays
yes it in ultraviolet region
c)
yes it is reasonable
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.