Other questions that have been asked about this topic, that I have found, have a
ID: 1683205 • Letter: O
Question
Other questions that have been asked about this topic, that I have found, have an electron that hits the upper plate, but with my numbers it doesn't, so I'm having trouble with finding the vertical position. The question reads as:In a figure, a uniform upward pointing electric field E of magnitude of 4.00 * 10^3 N/C has been set up between two horizontal plates by charging the lower plate positively and the upper plate negatively. The plates have length L=4 cm and separation d=2 cm. Electrons are shot between the plates from the left edge of the lower plate. An electron has an initial velocity which has the angle =45 degrees with the lower plate and has a magnitude of 6.95 * 10^6 m/s. Will this electron strike one of the plates? If so, what is the horizontal distance from the left edge? If not, enter the vertical position at which the particle leaves the space between the plates. Other questions that have been asked about this topic, that I have found, have an electron that hits the upper plate, but with my numbers it doesn't, so I'm having trouble with finding the vertical position. The question reads as:
In a figure, a uniform upward pointing electric field E of magnitude of 4.00 * 10^3 N/C has been set up between two horizontal plates by charging the lower plate positively and the upper plate negatively. The plates have length L=4 cm and separation d=2 cm. Electrons are shot between the plates from the left edge of the lower plate. An electron has an initial velocity which has the angle =45 degrees with the lower plate and has a magnitude of 6.95 * 10^6 m/s. Will this electron strike one of the plates? If so, what is the horizontal distance from the left edge? If not, enter the vertical position at which the particle leaves the space between the plates. Other questions that have been asked about this topic, that I have found, have an electron that hits the upper plate, but with my numbers it doesn't, so I'm having trouble with finding the vertical position. The question reads as: In a figure, a uniform upward pointing electric field E of magnitude of 4.00 * 10^3 N/C has been set up between two horizontal plates by charging the lower plate positively and the upper plate negatively. The plates have length L=4 cm and separation d=2 cm. Electrons are shot between the plates from the left edge of the lower plate. An electron has an initial velocity which has the angle =45 degrees with the lower plate and has a magnitude of 6.95 * 10^6 m/s. Will this electron strike one of the plates? If so, what is the horizontal distance from the left edge? If not, enter the vertical position at which the particle leaves the space between the plates.
Explanation / Answer
ay = qE / m L = vx * t ==> t = L / vx = L / v cos(a) The particle deviated along the y -direction is y = 0.5 q E t^2 / m = qE L^2 / 2m[vcos(a) ]^2 = 1.6 x 10-19 * 4.00 x 10^3 * (4.00 x 10-2)^2 / 2 * 9.1 x 10-31 * (6.95 x 10^6 * cos45)^2 = 0.02329 m = 2.392 cmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.