Sapling Learning For the titration of 30.0 mL of 0.0100 M sn? by oo500 M Tpr in
ID: 1068486 • Letter: S
Question
Sapling Learning For the titration of 30.0 mL of 0.0100 M sn? by oo500 M Tpr in 1 M HCI, AalAga electrodes: using Pt and (a) What is the balanced titration reaction? (b) What are the two half reactions that occur at the indicator electrode? Answer by adding charges, coefficients, and products to the following. 2e Sni Eo 0.139 V 0.77 V (c) What are the two Nernst equations for the cell voltage? The potential for the AgIAgot electrode is 0.197 v Sn (r) E 0.77 0.05916 log 0.197 (Scroll down for more questions.) Sne Sn 0.197 e Previous Give up view solution a Try Again o NextExplanation / Answer
E=Eo(cathode)-Eo(anode)=0.197V-[0.139V-0.05916 log[Sn2+]/[Sn4+]
1)for V=1.00ml
[Tl3+]=0.001L*0.05mol/L=0.00005 moles added
0.00005 moles [Sn2+] will be oxidized to [Sn4+]
[Sn2+]=0.030L*0.01=0.0003 moles
remaining [Sn22+]=0.0003-0.00005=0.00025 moles
E=0.197V-[0.139V-0.05916 log[Sn2+]/[Sn4+]=0.058-0.05916(0.00025/0.00005)=-0.238V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.