An electrode of solid chromium is immersed in a 1M solution of Cr^3+; In a secon
ID: 1069183 • Letter: A
Question
An electrode of solid chromium is immersed in a 1M solution of Cr^3+; In a second beaker, a tin electrode is immersed in a 1 M solution of Sn^2+. The two electrodes are connected by a wire through a voltmeter, and the two beakers are connected via a salt bridge. The entire system is maintained at a T = 298K. When the connection is made between the two cells, what is the E degree for the cell, in volts, if the reduction potential for Cr(III) to Cr(0) is -0.74 V and the reduction potential for Sn(II) to Sn(0) is -0.14V? (a) -0.78V (b) 0.78V (c) -0.60V (d)0.60V (e) none of theseExplanation / Answer
2 Cr -----------2Cr+3 + 6e- E0 = 0.74V
3Sn+2 + 6e---------> 3Sn E0 = -0.14V
-------------------------------------------------------
2Cr(s) + 3Sn+2 (aq) ---------> 2Cr+3 (aq) + 3Sn(s) E0Cell = 0.6V
answer d 0.60V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.