A 2.00-L container at equilibrium at 550 K contains gases at the following conce
ID: 1069560 • Letter: A
Question
A 2.00-L container at equilibrium at 550 K contains gases at the following concentrations: 0.1420 M CH4, 0.1420 M CCl4, and 0.0380 M CH2Cl2. The relevant reaction is shown below. CH4(g) + CCl4(g) Á 2 CH2Cl2(g) Suppose that 1.530 g of CH2Cl2 is added to the 2-L container above, and the system is allowed to return to equilibrium. Find the final concentration of CH2Cl2 once equilibrium is restored. (The container remains at 550 K throughout.) Be sure to set up your work in an organized fashion so that you may receive some credit if you fail to solve the problem!
Explanation / Answer
V = 2 L
CH4 = 0.142
CCl4 = 0.142
CH2CL2 = 0.038
reaction = CH4 + CCl4 = 2CH2Cl2
m = 1.53 g of CH2Cl2 added to 2 L container...
find final concentration...
Initially...
K = (CH2Cl2)^2 /(CH4)(CCl4)
K = (0.038^2) / (0.142*10.42) = 0.00097591
then
Concentration of product added
(CH2Cl2) = mol/V = (mass/MW) / V = 1.53/(84.93) / 2 = 0.009
so
initially:
(CH2Cl2) = 0.009+0.038 - 2x
(CH4) = 0.142+x
(CCl4) = 0.142 +x
substitue in K
K = (CH2Cl2)^2 /(CH4)(CCl4)
0.00097591 = (0.047 - 2x)^2 / (0.142+x)^2
sqrt(0.00097591) = (0.047-2x) / (0.142+x)
0.03123(0.142 + x) = 0.047 - 2x
0.004434 + 0.03123x = 0.047 - 2x
0.004434-0.047 =( -2 -0.03123)x
x = (0.004434-0.047) / (( -2 -0.03123))
x = 0.02095
so
(CH2Cl2) = 0.009+0.038 - 2x = ( 0.009+0.038 - 2*0.02095) = 0.0051 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.