A 2.0-{\ m mol} sample of ideal gas with molar specific heat C_V = {\\textstyle{
ID: 2113389 • Letter: A
Question
A 2.0-{ m mol} sample of ideal gas with molar specific heat C_V = { extstyle{5 over 2}},R is initially at 320 K and 100 { m kPa} pressure.
Part A
Determine the final temperature when 1.7 { m kJ} of heat are added to the gas isothermally.
Express your answer using two significant figures.
ANSWER:
T_f =
{ m K}
Part B
Determine the work done by the gas when 1.7 { m kJ} of heat are added to the gas isothermally.
Express your answer using two significant figures.
ANSWER:
W =
{ m kJ}
Part C
Determine the final temperature when 1.7 { m kJ} of heat are added to the gas at constant volume.
Express your answer using two significant figures.
ANSWER:
T_f =
{ m K}
Part D
Determine the work done by the gas when 1.7 { m kJ} of heat are added to the gas at constant volume.
Express your answer using two significant figures.
ANSWER:
W =
{ m J}
Part E
Determine the final temperature when 1.7 { m kJ} of heat are added to the gas isobarically.
Express your answer using two significant figures.
ANSWER:
T_f =
{ m K}
Part F
Determine the work done by the gas when 1.7 { m kJ} of heat are added to the gas isobarically.
Express your answer using two significant figures.
ANSWER:
W =
{ m J}
Explanation / Answer
part A
as iso thermally
delta T =0
Tf= Ti = 320K
Part B
work done by gas + change in internal energy = heat added
as delta U =0
hence work done
= 1.7 kJ
Part C
at constant volume Cv= 5/ 2R
delta U = nCv*delta T = 1.7kJ
n=2
we get delta T= 40.895
Tf = 360.895 K
Part D
at constant V work done is 0
Part E
Cp = Cv +R
= 7R/2
nCp delta T = 1.7kJ
delta T = 29.21
we get
Tf= 349.21 K
Part F
work done = nCp*delta T - nCv *delta T
we get
= n*R*delta T
=485.70 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.