Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2.0 kg softball is pitched to you at 20m/s. You hitthe ball back along the sam

ID: 1744913 • Letter: A

Question

A 2.0 kg softball is pitched to you at 20m/s. You hitthe ball back along the same path, and at the same speed. Ifthe bat was in contact with the ball for 0.10s, what is themagnitude of the average force the bat exerted? please answerwith work and i'll give you karma, thanks! A 2.0 kg softball is pitched to you at 20m/s. You hitthe ball back along the same path, and at the same speed. Ifthe bat was in contact with the ball for 0.10s, what is themagnitude of the average force the bat exerted? please answerwith work and i'll give you karma, thanks!

Explanation / Answer

Force is actually defined as rate of change in momentum. Here velocity is being reversed . If initial velocity is v final velocity is -v So change in velocity = Final -initial velocity = -v-v =-2v Change in momentum = mass* change in velocity =2*40 = 80kgm/s Force =change in momentum /time = 80 / 0.10 = 800N
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote