Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2.0 kg stone slides from rest down a hill 5 m high (with no friction). What is

ID: 1600962 • Letter: A

Question

A 2.0 kg stone slides from rest down a hill 5 m high (with no friction). What is the gravitational potential energy of the stone at the top of the hill? Predict the GPE when the height decreases (increase or decrease) What is the gravitational potential energy when the height is 4m from the ground? What is the maximum speed of the stone at the very bottom of the hill? A 4.0-kilogram cart moving to the right and a 6.0-kilogram cart moving to the left on a horizontal frictionless surface. When the two carts collide, they lock together. the magnitude of the total momentum of the two-cart system after the collision is 30. kgm/s 6.0 kgm/s kgm/s 15 kgm/s

Explanation / Answer

7) a) GPE = U1 = m*g*h = 2*9.8*5 = 98 J

b) with the hieght h decreases,GPE also decreases

C) U2 = m*g*h1 = 2*9.8*4 = 78.4 J

d) using law of conservation of energy

0.5*m*v^2 = m*g*h

0.5*2*v^2 = 2*9.8*5


v = 9.89 m/sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote