A 2.0 m length of wire is made by welding the end of a 120 cm long silver wire t
ID: 1278732 • Letter: A
Question
A 2.0 m length of wire is made by welding the end of a 120 cm long silver wire to the end of an 80 cm long copper wire. Each piece of wire is 0.60 mm in diameter. The wire is at room temperature, so the resistivities are as given in Table 27.2. A potential difference of 5.0 V is maintained between the ends of the 2.0 m composite wire.
a.) What is the current in the copper section? b.) What is the current in the silver section?
b.) What is the magnitude of E in the copper section?
c.) What is the magnitude of E in the silver section?
d.) What is the potential difference between the ends of the silver section of the wire?
Explanation / Answer
Area
A=pi*d^2/4 =pi*(0.6*10^-3)^2/4
A=2.83*10^-7 m^2
Resistance of silver wire
Rs=psLs/A=(1.47*10-8)*1.2/(2.83*10-7) =0.0624 ohms
Resistance of copper wire
Rc=pcLc/A=(1.72*10-8)*0.8/(2.83*10-7) =0.0487 ohms
Total resistance of wire
R=Rs+Rc=0.111 ohms
current flowing in the wire
I=V/R =5/0.11
I=45 A
a)
Current in silver section
Is=45 A
b)
Current in coper section
Ic=45 A
c)
Current density
J=I/A =45/(2.83*10^-7)
J=1.59*108 A/m2
Electric field of Copper
Ec=Jpc=(1.59*10^8)(1.72*10^-8)
Ec=2.73 V/m
d)
Electric field of silver section
Es=Jps=(1.59*10^8)(1.47*10^-8)
Ec=2.34 V/m
e)
Potential difference across both ends of silver wire is
Vs=IRs=45*0.0624
Vs=2.81 Volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.