Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chem 1311 Fall16 BERAN I Activties and Due Dates I HW11 Assignment a2 /2016 11:5

ID: 1069798 • Letter: C

Question

Chem 1311 Fall16 BERAN I Activties and Due Dates I HW11 Assignment a2 /2016 11:55 PM S63l100 12/9/2016 1009 PM 402457 1993 L is a hint availablel ibis view.php?id 2847272 Chem 311 Fal16 BERAN I Activities and Due Dates I Hw 11 Assignment a2 2016 11:55 PM 63/100 G 12/9/2016 1009 PM of the sample in degrees Celsius? 2847272 Fall 16-BERAN Activities and Due Dates HM 11 Assignment #2 2016 11:55 PM S63/100 G 12/9/2016 10:09 PM Print ideal gas has a atm, a temperature many moles of gas are in the sample? of to 04 and has a volume of 4981 L. how mel c 360 Mole of ideal Gas C x s/modibis php?id 2847272 Chem 131 Fal16 BERAN I Actrvities and our Dates I HW 11 Assignment az 61155 PM G63/100 G 12/9/2016 10:09 PM Pint gaseous molecules does the flask contain? molecules

Explanation / Answer

1. Gas law equation is P1V1/T1= P2V2/T2

Where P1= 1.4 atm, V1= 3.35L, T1= 12 deg.c= 12+273= 285K, P2= 0.996 atm, T2= 19.2deg.c= 19.2+273= 292.2K

V2= P1V1T2/T1P2= 1.4*3.35*292.2/(295*0.996) L=4.66 L

2. Gas law equation is PV=nRT, R =0.0821 L.atm/mole.K

n= 3.09, V= 90.91L, P= 4.84 atm T= PV/nR= 4.84*90.91/(3.09*0.0821)=1734 K= 1734-273 = 1461deg.c

3. n= number of moles = PV/RT = 7.01* 49.81/(0.0821*(10.04+273))=15.02 moles

4. 22.4 L are there in 1 mole of any gas at standard temperature and pressure (STP). 1 mole correspond to 6.023*1023 molecules

22.4 L of air at STP contains 6.023*1023 molecules

5L of air at STP contains 6.023*1023*5.1/22.4 L=1.371*1023 molecules

4.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote