A solution of Compound X has a transmittance of 15.8% at 475 nm in a 2.00 cm cel
ID: 1070291 • Letter: A
Question
A solution of Compound X has a transmittance of 15.8% at 475 nm in a 2.00 cm cell. The molar absorptivity of Compound X at this wavelength is 5.47 times 10^4 L/mol middot cm. What is the concentration of compound X in the solution? 1.95 times 10^-6 M 3.92 times 10^-6 M 7.32 times 10^-6 M 7.84 times 10^-6 M At 450 and 575 nm, the indicator species HIn and In- have the tabulated molar absorptivities. An unknown solution of this indicator had measured absorbance of 0.120 at 450 nm and 0.040 at 575 nm in a 1.00-cm cell. Calculate the total concentration of the indicator. 1.03 times 10^-5 M 1.03 times 10^-6 M 3.30 times 10^-5 M 2.06 times 10^-5 MExplanation / Answer
4.
% Transmittance = 15.8 %
Transmittance, T = 15.8 / 100 = 0.158
Absorbance, A = log10 1 / T
A = log10 (1 / 0.158) = 0.8
Absorbance, A = e L c
Molar absorptivity, e = 5.47 x 104 L /mol-cm
L = 2 cm
Concentration, c = A / (e L)
c = 0.8 / (5.47 x 104 * 2)
c = 7.32 x 10-6 M
5.
HIn --> In- + H+
Absorbance, A = e1 L1 c1 + e2 L2 c2
At 450 nm
A = 0.12 = 650 * 1 * c1 + 21500 * 1 * c2
650 c1 + 21500 c2 = 0.12 ... (1)
At 575 nm
A = 0.04 = 7200 * 1 * c1 + 975 * 1 * c2
7200 c1 + 975 c2 = 0.04 ... (2)
[Eqn (1) * 7200 - Eqn (2) * 650] gives,
(154800000 - 633750) c2 = 864 - 26
c2 = 5.4357 x 10-6 M
c1 = 4.82 x 10-6 M
Total concentration of indicator, c1 + c2 = 1.03 x 10-5 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.